Prešernova ulica 1, 8290 Sevnica

T: +386 (0)7 814 03 04

M: +386 (0)51 457 741

E: info@knjiznica-sevnica.si

COBISS iskanje
COBISS iskanje

Elektronski viri

Na portalu Audibook si  lahko člani Knjižnice Sevnica brezplačno izposojate zvočne knjige v slovenskem jeziku. Audibook je mobilna aplikacija, ki omogoča dostop, prenos in predvajanje avdio (zvočnih) knjig.

Postopek izposoje zvočnih e-knjig je preprost, pogoj za brezplačno izposojo pa je:

  • urejeno članstvo v knjižnici,
  • geslo za storitev Moja knjižnica ter
  • naložena mobilna aplikacija Audibook
    (na voljo za operacijska sistema Android in iOS).

V aplikacijo se lahko prijavite s Facebook računom ali e-poštnim naslovom. Če se boste prijavili z elektronskim naslovom, si boste morali dodeliti geslo za vstop v aplikacijo.

Po prijavi iz menija v zgornjem levem kotu izberete Knjižnična izposoja (Library borrow), poiščete knjižnico, vpišete številko knjižnične izkaznice in geslo, ki ga uporabljate za storitev Moja knjižnica, ter potrdite izbiro oz. kliknete na Dodaj knjižnično izkaznico.

Knjige, ki so na voljo za izposojo, imajo v zgornjem desnem kotu simbol hišice. Knjigo si izposodite s klikom na ta gumb.

Naenkrat si lahko na eno člansko izkaznico izposodite do 5 zvočnih knjig. Rok izposoje je 14 dni. Podaljšanje ni možno, po preteku roka izposoja samodejno ugasne. Če knjigo predčasno vrnete ali poteče rok izposoje, lahko izberete nove naslove (do skupno pet izposoj).

Trenutno je za izposojo v Knjižnici Sevnica na voljo skoraj 200 različnih naslovov. Prisluhnete lahko leposlovju za odrasle ter  otroškim in mladinskim knjigam; med njimi je tudi več naslovov domačega branja. Ponujeni so naslovi slovenskih in tujih avtorjev.

Zvočne knjige, ki jih ponuja Knjižnica Sevnica, so sicer vidne tudi v katalogu Cobiss+, izposoja pa poteka samo preko mobilne aplikacije.

Navodila za knjižnično izposojo zvočnih knjig so dostopna v videu na povezavi:
https://youtu.be/qR_EEVK14Ps.

Izposoja in ogled slovenskih filmov na spletu

V Knjižnici Sevnica je zaživela nova storitev za uporabnike, ki si lahko filme sedaj izposodijo in gledajo na spletu. Storitev poteka v okviru spletne platforme Baza slovenskih filmov (BSF), ki domuje na spletnem naslovu bsf.si. Cilj projekta je digitalna prenova knjižnične izposoje avdiovizualnih del in večja dostopnost slovenskega filma.

Člani knjižnice lahko izbirajo med številnimi slovenskimi filmi, vključno s filmskimi klasikami Sreča na vrvici, To so gadi, Dolina miru, Na svoji zemlji, Ne joči Peter, Cvetje v jeseni, Vesna, Kekec ter novejšimi celovečernimi filmi, kot so Posledice, Ivan, Orkester in Košarkar naj bo. Ljubitelji animiranih filmov si lahko ogledajo prigode Princa Ki-ki-do, Koyee, Mačka Murija, Bizgecev in druga dela mednarodno uveljavljenih slovenskih animatorjev. Ste si že ogledali dokumentarna filma Družina in Iskre v času – svetovni računalniški podvig. BSF je vir dostopnosti za dokumentarne in druge filme, ki se ne predvajajo več v kinu, na festivalu ali na televiziji. Na svoj račun bodo prišli tudi vsi tisti, ki jih navdušuje alternativna in eksperimentalna produkcija, saj Baza slovenskih filmov vključuje tudi avdiovizualna dela, ki drugje le redko najdejo pot k občinstvu.

Uporabniki storitve imajo poleg filmov za knjižnično izposojo prost dostop tudi do stalne zbirke brezplačnih avdiovizualnih del, skupaj je trenutno za ogled dostopnih 580 del.

Storitev lahko člani knjižnice uporabljajo tako, da si na spletnem portalu Baze slovenskih filmov ustvarijo brezplačen uporabniški račun in nanj povežejo svojo knjižnico, za kar potrebujejo člansko izkaznico in geslo za storitev Cobiss+ Moja knjižnica.

Baza slovenskih filmov je digitalni arhiv slovenske filmografije, ki vključuje bazo podatkov, slikovna in pisna gradiva o slovenskem filmu in filmskih ustvarjalcih, video in zvočna gradiva ter video na zahtevo. Podatki in filmi v Bazi slovenskih filmov se ves čas dopolnjujejo in tako bo tudi Knjižnica Sevnica v prihodnje dodajala nove filme, ki si jih bodo člani lahko izposojali in gledali na spletu.

Spoštovani uporabniki BIBLOS-a.

S 1. junijem 2024 je BIBLOS in s tem lastnica založba Beletrina enostransko prekinila zagotavljanje storitve izposoje e-knjig
v splošnih knjižnicah.

Obveščamo vas, da bo s 17. junijem zaživel nov portal za izposojo e-knjig, Platforma COBISS Ela.

 

Britannica Online

 

 

Platforma COBISS Ela – prva javna platforma za izposojo e-knjig

Člani slovenskih splošnih knjižnic lahko zdaj dostopate do približno 2200 naslovov e-knjig različnih slovenskih založb – brezplačno!

NOVOSTI:

  1. Za branje e-knjig prek platforme COBISS Ela je pred prvo izposojo potrebno namestiti ustrezno bralno aplikacijo:
  • FBReader – za branje na mobilnih napravah ANDROID,
  • Cantook by Aldiko – za branje na mobilnih napravah APPLE,
  • Thorium Reader – za branje na osebnem ali prenosnem računalniku.
  1. E-knjige je možno brati na bralnikih, ki podpirajo Android operacijski sistem verzije 5.0 ali novejšo, in hkrati omogočajo prenos aplikacij iz trgovine Google Play.

E-knjige lahko preverjeno beremo na bralnikih:

  • vsi modeli ONYX BOOX,
  • inkBOOK (Calypso in Focus).
  1. Branje na inkBOOK bralnikih je sedaj bistveno bolj enostavno, saj za branje ni potrebno nameščati aplikacije FBReader, licenčno datoteko odpre aplikacija Reader, ki je že nameščena v bralniku. Potrebna je le posodobitev sistema.
  2. Kobo bralniki trenutno ne podpirajo izposoje prek COBISS Ele, po zadnjih informacijah naj bi proizvajalec na napravah KOBO branje omogočil do konca tega leta.

Kaj ponuja COBISS Ela?

COBISS Ela ponuja enostavnejšo, hitrejšo in bolj kakovostno uporabo javne knjižnične storitve izposoje e-knjig. Izposoja je mogoča prek knjižničnega sistema COBISS+ ali mobilne aplikacije mCOBISS in je za člane splošnih knjižnic brezplačna.

Platforma v svojem katalogu ponuja številne naslove slovenskih založnikov, izbirate lahko med kriminalkami, zgodovinskimi romani, biografijami, poezijo, priročniki, mladinsko in otroško literaturo ter številnimi drugimi leposlovnimi knjigami. Naslove knjig je mogoče poiskati v iskalniku COBISS+, omogočeno pa je tudi brskanje med samimi žanri knjig.

Kako deluje?

Uporaba platforme COBISS Ela je enostavna in brezplačna za člane splošnih knjižnic. E-knjige si lahko izposodite prek spletnega kataloga COBISS+ in storitve Moja knjižnica.

Za izposojo potrebujete številko članske izkaznice ter geslo (podatke, ki jih uporabljate tudi za spletno storitev Moja knjižnica).

Za branje je potrebno namestiti ustrezno bralno aplikacijo:

  • Cantook by Aldiko za branje na tablici ali mobilnem telefonu APPLE,
  • FBReader za branje na tablici ali mobilnem telefonu ANDROID,
  • Thorium Reader za branje na računalniku (Windows, macOS, Linux).

Postopek izposoje:

  1. Poiščete željeni naslov v katalogu COBISS+ ali s klikom na ikono COBISS Ela.
  2. Izberete možnost “izposodi si” in se prijavite v servis Moja knjižnica.
  3. S klikom na “Prenesi” naložite e-knjigo na svojo napravo.
  4. E-knjigo odprete v predhodno nameščeni aplikaciji (Thorium Reader, Cantook by Aldiko ali FBReader) in začnete z branjem.

Ključne prednosti:

  • Uporabniki lahko e-knjige berete na dveh napravah hkrati.
  • Naenkrat si lahko izposodite do 5 knjig za obdobje 21 dni.
  • Po preteku tega obdobja se knjige samodejno razdolžijo.
  • Predčasna vrnitev je možna po 24 urah od prve izposoje.

Podpora za e-bralnike:

COBISS Ela je združljiva z bralniki, ki podpirajo Android 5.0 ali novejšo verzijo in omogočajo nalaganje aplikacij iz Google Play trgovine.

Branje e-knjig je omogočeno na bralnikih:

  • InBOOK Focus in Calypso,
  • vsi modeli Onyx BOOX.

Čeprav bralniki Kobo trenutno ne podpirajo izposoje prek COBISS Ele, naj bi se po zadnjih informacijah proizvajalca to omogočilo do konca tega leta.

Tehnična podpora:

Klicni center IZUM je na voljo za pomoč:

  • od ponedeljka do petka med 7:30 in 20:00,
  • ob sobotah med 7:30 in 13:00 na telefonski številki 02 25 20 333.

Za več informacij o postopkih in navodilih izposoje se oglasite v knjižnici ali obiščite:

 

Virtualna knjižnica Slovenije (Cobiss+)

Slovenske knjižnice na enem mestu. Iskanje in rezervacija gradiva v skupnem katalogu slovenskih knjižnic in katalogih posameznih knjižnic.

 

Digitalna knjižnica Slovenije (dLib.si) omogoča dostop do raznovrstnih digitalnih vsebin s področja znanosti, umetnosti in kulture. Je spletni informacijski vir, ki predstavlja bistven sestavni del sodobne infrastrukture, potrebne za izobraževalne in znanstvenoraziskovalne procese, ter enega od temeljev informacijske družbe. Portal dLib.si poleg tega omogoča trajno ohranjanje slovenske pisne kulturne dediščine v digitalni obliki, s čimer je poskrbljeno, da bo ta ostala dostopna tudi prihodnjim rodovom.

 

EBSCO HOST

EBSCO host nudi dostop do velikega števila tekstovnih in bibliografskih zbirk podatkov: Academic Search Elite, Business Source Premier, MasterFILE Premier, Newspaper Source, MEDLINE. Vključuje celotne tekste skoraj 3000 mednarodnih časnikov ter abstrakte in indekse 5000 periodičnih publikacij. Pokriva področja humanistike, kulture, izobraževanja, medicine, splošne znanosti… Servis EBSCO host omogoča iskanje, pregledovanje, tiskanje in shranjevanje polnih besedil člankov.

 

Kamra

KAMRA nudi dostop do informacij, dokumentov, slik in drugega gradiva, ki ga hranijo slovenske splošne knjižnice, muzeji in druge lokalne kulturne ustanove.

 

Osrednje knjižnice Dolenjske, Bele krajine in Posavja svojim članom nudimo novo e-zbirko Kanopy, ki vsebuje bogat in kakovosten nabor mednarodnih filmov in dokumentarcev. Kanopy je platforma za pretočne videovsebine na zahtevo, ki je namenjena uporabnikom splošnih in univerzitetnih knjižnic. Ponuja bogato zbirko nagrajenih filmov in dokumentarcev.

Na voljo vam je več kot 30.000 naslovov filmov, več kot 750-ih producentov in razvrščenih v 100 različnih kategorij. Platforma vključuje tudi videovsebine za otroke v pododdelku Kanopy Kids.

Vsak mesec imate na voljo do deset (10) predvajanj. Ko jih porabite, boste za nadaljnje oglede morali počakati na nov mesec, zato previdno pri izbiri. Izbrani film vam bo na voljo za ogled 72 ur, medtem ko si epizode serije lahko ogledate v roku enega meseca.

V Kanopy vstopite preko povezave https://miranjarc.kanopy.com/.

 

Zbirka vam omogoča bralno izkušnjo dnevnega časopisja v elektronskem okolju na vašem računalniku ali preko pametnih naprav (tabličnih računalnikov, mobilnikov), ki za delovanje uporabljajo operacijske sisteme iOS, Android, Windows 8 ali BlackBerry10.
Iz vaše zofe ali pa v mirnem okolju knjižnice lahko izbirate med več kot 7.300 naslovi dnevnega časopisja in revij, iz več kot 100 držav in v več kot 60 jezikih sveta.

Po časnikih je možno iskati tudi preko ključnih besed. Nove številke so dostopne še istega dne, ko izidejo v tiskani obliki. V diskusijo glede posameznih člankov se lahko vključujete tudi sami. Delite članke, ki so vam najljubši preko družabnih omrežji. Če želite prebirati vsebine, ki so v jeziku, ki ga ne govorite, si besedilo lahko tudi prevedete v vaš najljubši jezik.

 

 

Seznam podatkovnih zbirk, ki so na voljo v Knjižnici Sevnica.